ART STREET na skateparku

KDYŽ GRAFFITI, TAK POD ODBORNÝCM DOHLEDEM

Také kroutíte hlavou nad “počmáranými” vagóny vlaků a zdmi domů? A říkáte si to přece není žádné umění, ale vandalismus? To se určitě shodneme. Jenže ono je umění a umění.

Pravé graffiti je druh výtvarného vyjádření pracující ve veřejném prostoru především technikou nanášení barev, často ve formě spreje. Po celém světě lze najít dechberoucí malby na veřejných, ale schválených plochách. Je to technika krásná, živá a moderní. Stejně moderně smýšlející je i vedení městyse, když se rozhodlo, že novou zeď ve skateparku bude zdobit právě graffiti.

Byli jsme příjemně překvapení nabídkou, jestli by se takového úkolu zhostili žáci výtvarného oboru. Sice neměli se sprejováním zkušenosti (tedy alespoň ve výuce), ale ihned s nadšením souhlasili.  A jelikož je paní učitelka Petra Hřivnáčová také moderní, akční, pozitivní nadšenec, nic nebránilo začít s realizací. Termín byl stanoven na čtvrtek 20. října.

Na pomoc jsme si pozvali odborného lektora Matěje Kvasničku, který má s graffiti zkušenosti. Matěj je designér, tvůrce webových stránek a výborný streetartový umělec. Po krátké bezpečnostní instruktáži a pod odborným dohledem žáci “nasprejovali”  na stěnu obraz, který nyní dotváří atmosféru skateparku.

Povedlo se to luxusně, máme opravdu moc šikovné a talentované děti. Autoři streetartové malby, žáci výtvarného oboru ZUŠ Nehvizdy: Fialková Terezie, Galusová Emily, Machovičová Mariana, Moraru Andrea, Petrová Adriana, Přibyl Radim, Richtrová Edita, Beranová Nela, Břeňová Berenika, Heverlová Karolína, Hudak Karolína, Jenčková Gabriela, Miškovská Anna, Polesný Denis, Šmídová Lenka, Zerska Marta. 

Nechte nám zprávu