ZUŠ v Divadle Horní Počernice

29. ledna 2023

A zase to divadlo!

No ale proč ne. Vždyť je to taková krása. Divadlo je pro naši školu jednou (zatím) z největších met, kterou dokážeme našim žákům nabídnout. Umění, láska, pokora, kultivovanost, etika – to vše pro nás znamená DIVADLO. A věříme, že i pro naše žáky, kteří si jedinečnou cestou mohou vyzkoušet profesionální prkna, divadelní zázemí, umělecký mumraj, prostě nasávat a vstřebávat atmosféru divadelního ducha, ať už se jedná o tanec či herectví.

Když máte málo prodaných vstupenek, je to pro organizátora problém. Když máte větší zájem než nabízí kapacita sálu, je to také problém. Ale naštěstí ten příjemnější problém. Měli jsme beznadějně vyprodáno s výjimkou několika míst určených pro kameru. Atmosféra byla nádherná. Pódium opět ovládli v největší míře tanečníci a dramaťáci.

Pod vedením paní učitelky a choreografky Mgr. Diany Gaálové jsme se ocitli v divadelní baletní pohádkové inscenaci Louskáček, ke které složil hudbu P. I Čajkovskij. Premiéra Louskáčka spojila všechny naše třídy, od přípravky až po páťáky.

Pan učitel herectví Lukáš Klíma si pro diváky připravil také premiéru, a to STÍNOHRU Tatejamský hostinec mrtvých. Jedná se o lidovou povídku, kterou v literární formě zachytil sběratel legend Kótaró Tanaka ve sbírce Krabí zjevení. Žáci ji zpracovali formou krátké stínohry. V dramatické tvorbě se dbá na jevištní pohyb a proto byl tento druh herectví ideální, aby si žáci mohli vyzkoušet jak působí pouze jejich pohyb a hlas. 
A druhou premiérou byly Múzy, autorské dialogy vytvořené žáky a následně upravené učitelem Lukášem Klímou. Múzy byly výsledkem autorského psaní, práce s partnerem a práce s rekvizitou. Měli jsme přesný počet žákyň, jako je počet múz, což bylo příhodné a navíc to souviselo s výukou o antickém divadle. Žáci si také mohli vyzkoušet pohyb v netradičním kostýmu.

Na příště – všem zájemcům (a zejména rodičům našich žáků) doporučujeme zakoupit vstupenky s dostatečným předstihem. Po vyprodání již není možné vstupenky na místě získat. 

Děkujeme rodičům za podporu a těšíme se na viděnou zase při našem projektu Co je to tu za tu notu dne 4. června 2023.

foto: David Kratochvíl
www.artofoto.cz

Nechte nám zprávu